Home > Achievements > Achievements 2015 > Academic

Academic

ACJC Young Whizzes Competition

Young Whizzes.JPG









Outcome/Results:

1 Silver Award

2 Bronze Awards

3 Merit Awards

2 Honourable Mention Awards

Name of Competition:

 

ACJC Young Whizzes Competition

Name of contributor:

Celestia Tan

Date:

15 July 2015

Names of Pupils / CCA Group:

Oh Y H  (Silver)

Chan Y Q (Bronze)

Tan Y L (Bronze)

Ng H E (Merit)

E Nissyah (Merit)

A Krishna (Merit)

Lai S N  (Honourable Mention)

Lim J Y  (Honourable Mention)



ICAS Maths

 

 

 

Outcome/Results:

15 High Distinctions and 53 Distinctions

Name of Competition:

ICAS Mathematics 2015

Name of contributor:

Yeo Kim Ying

Date:

20 July 2015 (P5), 22 July 2015 (P2,P3,P4,P6)

Names of Pupils / CCA Group:

Pupils from P2-P6 (details below)

High Distinction (P2)

SEAN P 

OOI Y F 

KEK J L

 

Distinction (P2)

ATIQAH E BINTE A

EYU K X

KOH Y X

LIM W N

SENTHILKUMAR P

ANG S Z

CHARMAINE K SL

 GWYNETH N YQ

 NICOLE K Y

 JOHANN Y J H

TAN Y Q

WANG Z

MARCUS T J L

 

High Distinction (P3)

HAADIN J

CHEAH L H

TAN Y K

LEE Y Z

TANG Y


Distinction (P3)

MELVERN P N

JAYDEN W Z

CHEN HZH

ANG C Z

HONG H L

CALLISTA K M M

KEGAN L K H

NG S Z

 ISIS C W

 BEH Y X

 

High Distinction (P4)

SAMANTHA B Y W

WAYNE G S S

JACKLYN L J Y

ZOU Q

KENNETH Y T

ONG J X

 

Distinction (P4)

ANAND J

CHENG W Y

OWEN P

KOH Q E

CHARIS C T

WONG X W

OOI Y K

ARYAN D

PANG J H

DE MESA M AR

 

Distinction (P5)

HON Y K 

MAH K J

LIM Q H

TEO L Y

WANG S

NG H E

ONG Y H

OH Y H

YANG Y

CAO Y

 

High Distinction (P6)

TAN J M

 

Distinction (P6)

CHUA J

LEK Y

WANG Z P

LAW J S

EUGENE P

SONG J H

JOEL W Z

YU Z

GAN C X

SONG J

ICAS English

  

DSC02766.JPG

Outcome/Results:

4 High Distinctions and 17 Distinctions

Name of Competition:

ICAS EL 2015

Name of contributor:

Thiam Huay Lee

Date:

14 July 2015

Names of Pupils / CCA Group:

Pupils from P3-P6 (details below)

High Distinction (P3)

LEE Y Z

Distinction (P3)

HAADIN J

LEE J S

CHEAH L H

SHANNON L

BRANDON T

KEGAN L

SOH R H

High Distinction (P4)

SAMANTHA B Y W

MEGAN T J

Distinction (P4)

STELLA C W Y

PHILLIPS F Y

ALICIA T J Y

XAVIER L

KOH Q E

High Distinction (P5)

NA M Y

Distinction (P5)

TIFFANY L L

KIM N H E

ONG Y H

OH Y H

Distinction (P6)

LAW J S

Singapore Airlines Paper Plane Challenge

 

Outcome/Results:

Fastest Speed and Greatest Distance Champions

Name of Competition:

Singapore Airlines Paper Plane Challenge

Name of contributor:

Mrs Celestia Tan

Date:

22nd and 23rd August 2015

Names of Pupils / CCA Group:

Lee CG

Rakshit M

Eugene H

Singapore & ASEAN Schools Math Olympiads

 

 

Created in 2006, SASMO is one of the largest Math Olympiads in the Asian region. It was expanded to provide an International platform for students from Primary 2 to Secondary 4, with differentiated contest papers for every level. SASMO awards cash, trophies, collar pins and certificates to the top 40% of participants.

This year, a total of 30 Primary 6 pupils participated in this competition.

The competition was conducted in Yangzheng Primary on 8th April 2015.

Law Jia Sen from 6A and Yu Zi Fan from 6B were awarded the Gold Awards.

The following pupils were awarded the Silver Awards:- Lek Yi (6A), Ng Jun Ying (6A),Joel Wong Zhenyang (6A), Song Jia Hwei(6B), Song Ji Hoon (6D).

The following pupils were awarded the Bronze Awards:- Shermaine Lim Xiangyi (6A), Si Thu Nay Win Caesar John (6A), Wang Zhi Pei (6A), Ethan Tay Ying Hao (6A), Eugene Phang(6A), Chin Hui Juan Dycia (6B), Ang Wei Lun (6C). 

 

Outcome/Results:

2 Gold Awards, 5 Silver Awards and 7 Bronze Awards

Name of Competition:

Singapore & ASEAN Schools Math Olympiads 2015 (SASMO)

Name of contributor:

 Mdm Farrah

Date:

 8th April 2015

Names of Pupils / CCA Group:

Gold awards:

LAW J S

YU Z


Silver awards:

LEK Y

NG J Y
JOEL W Z

SONG JH

SONG J

 

Bronze award:

ETHAN T YH

EUGENE P

SHERMAINE L X Y

S T N W C J

WANG Z P

CHIN H J D

ANG W

 

Honorable Mention:

HOO FW

ELIJAH C J H

CHUA J

LIM W X

C S Q

EYU K J

SAMUEL SJ H

TENG S S

LAU ZW

LIM J J

JOSE LH X

SHENG Z

LOHANTHASS 

CHIA R Y

SYED A K

Singapore Amazing Flying Machine Competition 2015

 

 

Outcome/Results:

Category A (Precision) - 2nd Place

Name of Competition:

Singapore Amazing Flying Machine Competition 2015

Name of contributor:

Mrs Annie Tay

Date:

 21/3/2015

Names of Pupils / CCA Group:

Hwang E

Lee C G

Rakshit M

ACJC 6th Little Professor Competition

 

 

Outcome/Results:

Individual Category- Silver Award 

Name of Competition:

ACJC 6th Little Professor Competition

Name of contributor:

Mrs Celestia Tan

Date:

25/3/2015 

Names of Pupils / CCA Group:

Kim N H E (Silver award)

Tan Y L (Merit award)

Foo Y N(Merit award)

Chan J N (Merit award)

Kiele K (Merit award)

Lim J Y (Merit award)

Oh Y H(Merit award)

Elyse N Q Y(Merit award)

Lim Z L (Merit award)

Shirashi M (Merit award)

Erfa N (Merit award)

Avril L (Merit award)

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS)

 

 The Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS) was inaugurated in 1990. It is an annual event organized by Hwa Chong Institution that sets out to generate greater interest in Mathematics among pupils in primary schools and sharpening their problem-solving skills.

This year, a total of 26 Primary 6 pupils participated in this competition.

The First Round of the competition was conducted in Hwa Chong Institution on 11th  April 2015.

Joel Wong Zhenyang from 6A was awarded the Bronze Award.

 

Outcome

1 Bronze Award

Name of Competition

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS) 2015

Contributor

Mdm Farrah

Date

11th April 2015

Name of pupil

Joel WZ

National Story Challenge Tournament 2015

 

 

 

Outcome/Results:

Champion for Primary Category -Individual (Tamil)

Runner Up for Primary Category - Individual (Malay)

Name of Competition:

National Story Challenge Tournament 2015

Name of contributor:

Mrs Vannila Maran

Date:

 

Names of Pupils / CCA Group:

 Tarun 

 Tajul A

Tamil Language Festival

 

 

 

Outcome/Results:

Primary 3 and 4- Internediate Catagory (2nd Prize)

Name of Competition:

Tamil Language Festival

National Schools Competition - Story telling Competition 2015

Name of contributor:

Mrs Vannila Maran

Date:

 

Names of Pupils / CCA Group:

 Jaswanth