Home > Achievements > Achievements 2015 > Clubs

Clubs

5th SUPER Zone Scrabble Competition 2015


DSC08592.jpg
















Outcome/Results:

Best School Player Award (Junior Division)

Name of Competition:

5th SUPER Zone Scrabble Competition 2015

Name of contributor:

Mrs Lynn Tan

Date:

17th November 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 KENNETH


Outcome/Results:

RUNNERS-UP (Junior Division)

Name of Competition:

5th SUPER Zone Scrabble Competition 2015

Name of contributor:

Mrs Lynn Tan

Date:

17th November 2015

Names of Pupils / CCA Group:

HUNG LEUNG

JARRETT

KENNETH


Outcome/Results:

ZONAL CHAMPION (South Zone – Junior Division)

Name of Competition:

5th SUPER Zone Scrabble Competition 2015

Name of contributor:

Mrs Lynn Tan

Date:

17th November 2015

Names of Pupils / CCA Group:

YI KAI

WAYNE

OWEN

Sustained Lotus Award and Green Schools @ South East

DSC03733.JPGDSC03732.JPG

Outcome/Results:

Sustained Lotus award

Sustained 3R

Name of Competition:

 

School Green Awards

Name of contributor:

Annie Tay

Date:

11/11/2015

Names of Pupils / CCA Group:

 



Outcome/Results:

Certificate of Merit

Name of Competition:

 

Green Schools @South East

Name of contributor:

Annie Tay

Date:

11/11/2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

Staedtler Creative Story Writing Competition 2015

 

 

Outcome/Results:

Winners of Staedtler Creative Writing Competition 2015

Name of Competition:

Staedtler Creative Story Writing Competition 2015

Name of contributor:

Mdm Stella Lim

Date:

April 2015

Names of Pupils / CCA Group:

Pang X Y C

Lau T E

The 37th National Chinese Calligraphy Competition@Braddell Heights CC

 

 

Outcome/Results:

As below

Name of Competition:

The 37th National Chinese Calligraphy Competition@Braddell Heights CC

Name of contributor:

Mdm Margaret Chee

Date:

 

Names of Pupils / CCA Group:

Lower Primary Category

Excellent Award

Eyu K X

Ryan C J R

Melvern P N

Cheah L H

 

Upper Primary

Excellent Award

Corliss T

Charis C

Jovan P N

Roy C J M

Lai Y S

6th National Brush and Pen Calligraphy Competition

 

 

Outcome/Results:

As below

Name of Competition:

6th National Brush and Pen Calligraphy Competition

Name of contributor:

Mdm Margaret Chee

Date:

 

Names of Pupils / CCA Group:

 Primary Category

3rd Prize - Jovan P N

Excellent Award - Roy C J M

SYF Art Exhibition 2015

 

 

Outcome/Results:

SYF Art Exhibition Certificate of Recognition and Participation

Name of Competition:

SYF Art Exhibition 2015

Name of contributor:

Ms Thiam Huay Lee

Date:

22 July 2015

Names of Pupils / CCA Group:

Art Club

 

Title of work: Artists

Medium: Mixed Media

ARTISTS


 MAO W


NA MY


NG H E


YANG Y


HO Y HJ


NG W L


GLENN S W


LUTFI H


YU Z


PHAN N H Q


 

Title of work: The Little White Box

Medium: Ink and Colour Pencil

ARTISTS


PANG X Y


WAYNE G S S


AVERY L J Y


DE M M A R


S HEMAMANJUSHA


PANG Y Z


KABYA G


14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

 

Outcome/Results:

Merit  - Bowl Category (Junior Division – Individual Event)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

28th March 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

OOI Y K

 

 

  

Outcome/Results:

Merit - Cup Category (Junior Division – Individual Event)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

28th March 2015

Names of Pupils / CCA Group:

KENNETH Y T

SAMANTHA B YW

HONG H L

 

 

Outcome/Results:

1st - Cup Category (Junior Division – Individual Event)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

28th March 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

TAN Y K J

 

 

 

Outcome/Results:

Merit  - Plate Category (Senior Division – Individual Event)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

28th March 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

EYU K J

 

 

 

  

Outcome/Results:

Merit  - P2 Doubles Event (Super Junior Division)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

28th March 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

SEAN P

KAYDEN C Z C

 

 

 

  

Outcome/Results:

3rd  - Team Overall in P2 Doubles Event (Super Junior Division)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

28th March 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

SEAN P

KAYDEN C Z C

GAN YX

KOH YX

OOI Y F

ASHTON A J H

 

 

 


Outcome/Results:

Champion Overall - Plate Category (Junior Division)

Name of Competition:

14th Inter-School National Scrabble Championship 2015

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

18th April 2015

Names of Pupils / CCA Group:

 

TAN Y K J

HONG H L

KENNETH Y T

SAMANTHA B YW

WAYNE G S S

JAYDEN L C J

LISA L H X

 

 

Bukit Batok National Chinese Calligraphy Competition

 

 

Outcome/Results:

Primary Category:

Excellent Awards

Name of Competition:

Bukit Batok  National  Chinese Calligraphy Competition

Name of contributor:

Mdm Margaret Chee

Date:

12.04.2015

Names of Pupils / CCA Group:

Chinese Calligraphy CCA:

 Fei Y W

 Zou Q

Charis C T

Jovan P N

Roy C J M

Lai Y S

15th National Chinese Calligraphy Competition

 

 

Outcome/Results:

Primary Category:

3rd Prize

Name of Competition:

15th  National  Chinese Calligraphy Competition

Name of contributor:

Mdm Margaret Chee

Date:

22.03.2015

Names of Pupils / CCA Group:

Chinese Calligraphy CCA:

Jovan P N

2015 Hongwen School Chinese Calligraphy Competition

 

 



Outcome/Results:

P1 ~ P3  Category:

2nd Prize

Excellent Award

 

P4 ~ P5 Category:

2nd Prize

Excellent Awards

 

P6 Category:

Consolation Award

 

Name of Competition:

2015 Hongwen School Chinese Calligraphy Competition

Name of contributor:

Mdm Margaret Chee

Date:

06.03.2015

Names of Pupils / CCA Group:

Chinese Calligraphy CCA:

 

P1 ~ P3  Category:

2nd Prize -  Cheah L H

Excellent Award – Melvern PN

 

P4 ~ P5 Category:

2nd Prize – Jovan P N

Excellent Award s -  Fei Y W

-       Charis C T

-       Zou Q

-       Roy C J M

P6 Category:

Consolation Award  - Lai Y S

 

 

 

 

 

S6 Cluster Docent Badge Design Art Competition

 

 

Outcome/Results:

2nd Prize

Name of Competition:

S6 Cluster Docent Badge Design Art Competition- Primary Schools

Theme- Hawker Culture

Name of contributor:

Thiam Huay Lee

Date:

November 2014

Names of Pupils / CCA Group:

Yang Y

7th National Youth Chinese Calligraphy Competition 2015

 

 

Outcome/Results:

Primary Category:

Merit Award

Name of Competition:

7th National Youth Chinese Calligraphy Competition 2015

Name of contributor:

Mdm Margaret Chee

Date:

31.01.2015

Names of Pupils / CCA Group:

Chinese Calligraphy CCA:

Roy C J M