Empathy Integrity Passion Responsibility Self Discipline
Empathy
Integrity
Passion
Responsibility
Self Discipline
Banners
Departments
Home > Achievements > Achievements 2018 > Sports

Sports

Singapore National Jump Rope Championship


Ropeskipping_2_Term3.jpg

Outcome/Results:

2nd Runner-Up (Single Rope Cross Over)

2nd Runner-Up (Partner Rope Cross Over)

2nd Runner-Up (Long Rope Relay)

Name of Competition:

Singapore National Jump Rope Championship

Name of contributor:

Mrs Kathy Tham

Date:

1 August 2018

Names of Pupils :

2nd Runner-Up (Single Rope Cross Over)

Koh Y. X.

2nd Runner-Up (Partner Rope Cross Over)

Koh Y. X.

Ooi Y. F

Eliott Y.

2nd Runner-Up (Long Rope Relay)

Koh Y. X.

Ooi Y. F

Eliott Y.




Football Association of Singapore (FAS) Inter-School 5-a-side Futsal Challenge (Under-10)

Soccer_2_FAS_U10_Term 4.jpg


Outcome/Results:

3rd Position (Under-10)

Name of Competition:

Football Association of Singapore (FAS) Inter-School 5-a-side Futsal Challenge (Under-10)

Name of contributor:

Mr Thomas Ho

Date:

18 July 2018

Names of Pupils :

Kheerthan K S

Tay K. J.

Caden T.

Jaden T.

Luo H.

Jaydon

Kyler W.

Pravin

Tajul Z.

Kiron B. B.



Get Active! Singapore National Games


Basketball_4_Get_Active.jpg

Outcome/Results:


1st Runner-Up (Under 12 Girls 3X3)

Name of Competition:

Get Active! Singapore National Games

Name of contributor:

Mr Jason Goh

Date:

14 July 2018 – 5 August 2018

Names of Pupils :

Han C. M.

 Annette C.

 Regine H.

 Nicole L.

 Callista K.



National Primary Schools Basketball Championships 2018

Basketball_3_National_Primary.jpg

Outcome/Results:


4th Position (Senior Girls)

Name of Competition:

National Primary Schools Basketball Championships 2018

Name of contributor:

Mr Jason Goh

Date:

19 March 2018 – 27 April 2018

Names of Pupils :

Jermaine C.

 Nicole L.

 Callista K.

 Ding Z. Y.

 Isis C.

 Jan L.

 Jess L.

 Joey H.

 Tan Z.

 Teng Q. P.

 Zheng Q.

 Janet L.

South Zone Inter-Primary School Ropeskipping Championship

Outcome/Results:

2nd Position (Junior Boys - Speed Relay)

3rd Position (Junior Boys – Double Dutch)

3rd Position (Junior Boys – Pair Creative)

4th Position (Individual Creative)

4th Position (Divisional Championships)

Name of Competition:

South Zone Inter-Primary School Ropeskipping Championship

Name of contributor:

Mrs Kathy Tham

Date:

27 March 2018

Names of Pupils :

Junior Boys - Speed Relay

Sim H. H.

Koh W. C.

Eliott Y.

Ooi Y. F.

Koh. Y. X.

Junior Boys – Double Dutch

Dominique P.

Malcolm T.

Gerald H.

Koh. Y. X.

Junior Boys – Pair Creative

Eliott Y.

Ooi Y. F.

Koh. Y. X.

Individual Creative

Pang Y. J.

South Zone Primary Schools Basketball Championships 2018

Basketball 2_South_Zone.jpg

Outcome/Results:

2nd Runner-Up (Junior Girls)
2nd Runner-Up (Senior Boys)
Champions (Senior Girls)

Name of Competition:

South Zone Primary Schools Basketball Championships 2018

Name of contributor:

Mr Jason Goh

Date:

22 January 2018 – 8 March 2018

Names of Pupils :

Junior Girls 2nd Runner-Up

 Harsha

 Chow Z. N.

 Oh Y. X.

 Tan X. Y.

 Tivia T.

 Daphne K.

 Stella T.

 Han C. M.

 Rina H.

 Amelia N.

 Annette C.

 Regine H.

 Senior Boys 2nd Runner-Up

 Daryl C.

 Jordon K.

 Jon J.

 Maximilian Y.

 Tan J.

 Yuen C. Y.

 Ang C. Z.

 Beh Y.X.

 Chua K. K.

 Dong H.

 Lau T. L.

Senior Girls Champion

 Jermaine C.

 Nicole L.

 Callista K.

 Ding Z.Y.

 Isis C.

 Jan L.

 Jess L.

 Joey H.

 Tan Z.

 Teng Q. P.

 Zheng Q.

 Janet L.


SPSSC / FAS National Primary Schools’ Football Championship 2018

Soccer_1_SPSSC_Fas.jpg

Outcome/Results:

3rd Position (Senior Girls)

Top Scorer Award

Name of Competition:

SPSSC / FAS National Primary Schools’ Football Championship 2018

Name of contributor:

Mr Samuel Chan

Date:

21 January – 21 February 2018

Names of Pupils :


Aahana R.

Justine L.

Han J.M.

Neo J. Y.

Nishum I.

Cheah L. H.

Unicsha T. M.

Lee M. F.

Shanya R.

Mrinalini S.

Top Scorer Award

Mrinalini S.


Anglican High School Invitational Basketball Tournament 

Basketball 1_Anglican_High.jpg

Outcome/Results:

Champions (Junior Girls)
Champions (Senior Girls)
Champions (Senior Boys)

Name of Competition:

Anglican High School Invitational Basketball Tournament 2017

Name of contributor:

Mr Jason Goh

Date:

11 November 2017

Names of Pupils :

Junior Girls Champion

 Harsha

 Chow Z. N.

 Oh Y. X.

 Tan Xuan Y.

 Tivia T.

 Daphne K.

 Stella T.

 Han C. M.

 Rina H.

 Amelia N.

 Annette C.

 Regine H.

Senior Girls Champion

 Jermaine C.

 Nicole L.

 Callista K.

 Ding Z. Y.

 Isis C.

 Jan L.

 Jess L.

 Joey H.

 Tan Z.

 Teng Q. P.

 Zheng Q.

 Janet L.

Senior Boys Champion

 Daryl C.

 Jordon K.

 Jon J.

 Maximilian Y.

 Tan J.

 Yuen C. Y.

 Ang C. Z.

 Beh Y. X.

 Chua K.K.

 Dong H.

 Lau T. L.