Empathy Integrity Passion Responsibility Self Discipline
Empathy
Integrity
Passion
Responsibility
Self Discipline
Banners
Departments
Home > Achievements > Achievements 2019 > Academic

Academic

ICAS Maths 2019

ICAS Math.JPG















Outcome/Results:

4 High Distinctions and 20 Distinctions

Name of Competition:

ICAS Maths 2019

Name of contributor:

Yeo Kim Ying

Date:

30 August 2019 (P4), 2 September 2019 (P5), 3 September 2019 (P3)

Names of Pupils / CCA Group:

High Distinction

SUN Y.F 

LI L.Y. 

DING L.Y.

JADEN TANG W.H.

Distinction 

ANDREA HO. Y.R.

GOH C.J. 

SHI L.H. 

HAN R.A. 

GAO R.C.

 RICKY TAN Z.B.

THAHIR A.R. 

CHAN W.F., ETHAN 

 

Distinction (P4)

YANG G.H.

ABIGAIL YUOH Z.H.

ERNEST TAN J.Y.

TAN Y.Y. 

DANIEL CHAN K.Y.

 WANG S.Y.

NGE J.J.

Distinction

TRONG TRI,H.G.

GOH Z.Y.

AIDAN SEAH Y.J.

DU G.R.

LUO H.M.



2019 Annual Mathlympics

Annual Mathlympics.JPG


















Outcome/Results:

2 Silver Awards and 4 Bronze Award

Name of Competition:

2019 Annual Mathlympics

Name of contributor:

Roger Tan

Date:

21 Sept 2019

Names of Pupils / CCA Group:

Silver Award (P5)

Jaden Tang W. H.

Jude Tan C. W.

Bronze Award (P5)

Du G. 

Flavell J. P. 

Goh Z. Y.

Liu Z.

2019 Australian Mathematics Competition (AMC)

Australian Math Competition.JPG
















Outcome/Results :

51 pupils from Primary 4 and 51 pupils from Primary 5 participated in the 2019 Australian Mathematics Competition (AMC) on 1 August 2019. Our school has achieved 1 Prize award and 3 Distinction awards.

Name of Competition :

2019 Australian Mathematics Competition (AMC)

Name of Contributor :

Mrs Kathy Tham

Date :

1 August 2019

Name of Pupils :

Prize / Best In School:

Ding LY, P4B

Distinction:

Wang SY, P4B

Jaden Tang WH, P5D

Caden Tan JK, P5D             




2019 National Mathematical Olympiad of Singapore (NMOS)

NMOS.JPG



















Outcome/Results:

1 Silver, 12 Bronze Awards

Name of Competition:

2019 National Mathematical Olympiad of Singapore (NMOS)

Name of contributor:

Susan Chua

Date:

03 July 2019

Names of Pupils / CCA Group:

SILVER AWARD

DU G. 

BRONZE AWARD

ABIGAIL Y. Z. H. 

WANG S.Y. 

TANG Y. 

AARIC T. J. Q. 

NICHOLAS M. Y. 

GOH Z. Y. 

JADEN T. W. 

JUDE T. C. W. 

LIU Z. 

ZAVIER L. Q. F. 

LUO H. 

YANG Y. 

2019 Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO)

SASMO & SMOPS.JPG


















Outcome/Results:

2 Gold, 3 Silver and 8 Bronze award

Name of Competition:

2019 Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO)

Name of contributor:

May Tan

Date:

09 April 2019

Names of Pupils / CCA Group:

GOLD AWARD

JOHANN Y (P6D)
SEAN P (P6D)

SILVER AWARD

EYU K.X (P6D)
JAYDEN N (P6D)
LIM C.W (P6D)

BRONZE AWARD

SOPHIE C (P6A)
TAM Y.C (P6A)
HENG N.S (P6A)
TANGWANCHAI T (P6A)
FIONA L (P6D)
CAI Z.T (P6D)
MANIKANDAN (P6D)
ELIOTT Y (P6D)

2019 Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS)

SASMO & SMOPS.JPG


















Outcome/Results:

4 Silver award

Name of Competition:

2019 Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS)

Name of contributor:

Lynn Tan

Date:

06 April 2019

Names of Pupils / CCA Group:

SILVER AWARD

JOHANN Y.J.H. (P6D)

JAYDEN N.Y.R. (P6D)

SEAN P. (P6D)


SUN W.R. (P6D)

Raffles Science Olympiad

Science Olympiad.jpg















Outcome/Results:

1 Silver Award

Name of Competition:

Raffles Science Olympiad

Name of contributor:

Mrs Chan Zhengying

Date:

26 May 2019

Names of Pupils :


Silver Medal

Jaden T.

Vanda International Science Competition

Vanda International Science Competition.jpg

















Outcome/Results:

4 Gold, 11 Silver, 7 Bronze Awards

Name of Competition:

Vanda International Science Competition

Name of contributor:

Mdm Rafidah

Date:

19 August 2019

Names of Pupils :

Gold Award

Ong J.

Tan Y.

Jaden T.

Chloe

Silver Award

Giovan H.

You Q.

Ding L.

Ethan T.

Nicholas M.

Isaac T.

Bianca S.

Saliha Z.

Liu Z.

Flavell J.

Erin C.

Bronze Award

Daniel C.

Ernest T.

Celeste K.

Koh H. T.

Chan M. E.

Luo H.

Tian K.

National Environment Quiz @ Nan Hua High

Vanda International Science Competition.jpg


















Outcome/Results:

12th Position (Individual Award)

Name of Competition:

National Environment Quiz @ Nan Hua High

Name of contributor:

Mdm Rafidah

Date:

19 August 2019

Names of Pupils :

 

Ang L.

Singapore Junior Lego League 2019

Lego_1.jpg
Lego.jpg


Outcome/Results:

Rising Stars

Simply Awesome Machine Award

On Display Award

Explosive Ideas Award

Show and Tell Award

Name of Competition:

Singapore Junior Lego League 2019

Name of contributor:

Mrs Karpakam Sharath

Date:

13-16 March 2019

Names of Pupils :

Rising Stars

Nirupama S.

Harveer S

Keara R.

Ooi Y.H.

Foo K.X.

Simply Awesome Machine Award

Christina

Oh Y.T.

Raegan L.

Lua J.Y.

Wang S.Y.

On Display Award

Adriel T.

Rayden Y.

S. Jiwoong

Joey A.

Louanne W.

Explosive Ideas Award

Ethan C.

Aniq A.

Averlyn L.

Rainelle L.

Chow Y.C.

Show and Tell Award

Alim A.

Royston C.

Adam S.

Gautham K.

Kaliaperumal N.

West Zone Junior Science Whiz Challenge 2019

Science Whiz_1.jpg

















Outcome/Results:

Overall 5th position

Overall 9th position

Individual 7th position

Name of Competition:

West Zone Junior Science Whiz Challenge 2019

Name of contributor:

Mrs Chan Zhenying

Date:

3 APRIL 2019

Names of Pupils :

Overall 5th position

Eyu K.X.

Lim C.W.

Katherine A.

Overall 9th position

Sean P.

Johann Y.

Koh Y.X.

Individual 7th position

Eyu K.X.

Telok Blangah CC Tamil Language Competitions 2019

Telok Blangah CC Tamil Language Competitions 2019.jpg


















Outcome/Results:

Story Telling Competition  - 1st Prize

Name of Competition:

Telok Blangah CC Tamil Language Competitions 2019

Name of contributor:

Mrs Vennila Maran

Date:

23 March 2019

Names of Pupils :

Nandika K.

Makkal Kavizhar Mandram Singing Competition 2019


Makkal Kavizhar Mandram Singing Competition 2019.jpg


Outcome/Results:

Primary 3 Category – 3rd Prize

Primary 4 Category – Consolation Prize

Primary 1 Category – Consolation Prize

Name of Competition:

Makkal Kavizhar Mandram Singing Competition 2019

Name of contributor:

Mrs Vennila Maran

Date:

7 April 2019

Names of Pupils :

Primary 3 Category - 3rd Prize

Nandika K.

Primary 4 Category - Consolation Prize

Harini Y.l

Primary 1 Category - Consolation Prize

M. Riya

Vazhviyal Literary Competitions 2019 Oratorical Competition

Vazhviyal Literary Competitions 2019 Oratorical Competition.jpg
 Vazhviyal Literary Competitions 2019 Oratorical Competition_1.jpg


Outcome/Results:

Primary 3 Category - 1st and 2nd Prizes

Name of Competition:

Vazhviyal Literary Competitions 2019 Oratorical Competition

Name of contributor:

Mrs Vennila Maran

Date:

18 April 2019

Names of Pupils :

Primary 3 Category

1st Prize

Nandika K.

2nd Prize

Krishnamurthy J.

Raffles Institution Liveable Cities Challenge


Raffles.png




Outcome/Results:

Overall 2nd Position

Name of Competition:

Raffles Institution Liveable Cities Challenge

Name of contributor:

Mrs Chan Zhenying

Date:

17 May 2019

Names of Pupils :

Overall 2nd Position

Karthikeyan P.

C. Zhitong

Ng Y.R. Jayden

Yeo Z.X. Evan