Empathy Integrity Passion Responsibility Self Discipline
Empathy
Integrity
Passion
Responsibility
Self Discipline
Banners
Departments
Home > Achievements > Achievements 2019 > Clubs

Clubs

2nd National Huichun Calligraphy Competition

Calligraphy_Club_Term1_photo.JPG

Outcome/Results:

Excellent Award

Name of Competition:

2nd National Huichun Calligraphy Competition

Name of contributor:

Ms Tan Yeng Yeng

Date:

25 January 2019

Names of Pupils :

Sun Y. F.

Ethan C.

National Primary Schools Chinese Calligraphy Competition 

Outcome/Results:

3rd Prize

Excellent Award

Consolation Award

Name of Competition:

National Primary Schools Chinese Calligraphy Competition

Name of contributor:

Ms Tan Yeng Yeng

Date:

22 February 2019

Names of Pupils :

3rd Prize

Sun Y. F.

Excellent Award

Ethan C.

Han R. A.

iLee J. Q. R.

Rey C. J. J.

Consolation Award

Adam S.

Foo Kai E.

Ryan C. J. R.

18TH Inter-School National Scrabble Championship 2019

School National Scrabble Championship.jpg



Outcome/Results:

Individual Event (Junior Division) - Plate Category Merit

Individual Event (Senior Division) - Plate Category 1st Position

Individual Event (Senior Division) - Cup Category 2nd Position

Team Event (Junior Division) - Plate Category 1st  Runner-Up

Name of Competition:

18TH Inter-School National Scrabble Championship 2019

Name of contributor:

Mrs Karpakam Sharath

Date:

17 April 2019

Names of Pupils :

Individual Event (Junior Division) - Plate Category Merit

Nathan P.

Individual Event (Senior Division) - Plate Category 1st Position

Kayden S.

Individual Event (Senior Division) - Cup Category 2nd Position

Koh Y.X.

Team Event (Junior Division) - Plate Category 1st Runner-Up

Goh C.J.

Keshavnada C.

Tan X.J. Zoe

Ethan P.

Nathan P. 



National Primary Schools Rope Skipping Championship 2019


National Primary Schools Rope Skipping Championship 2019.jpg



Outcome/Results:

4th Position Double Dutch (Senior Boys)

7th Position Double Under (Senior Boys)

5th Position Individual Speed (Senior Boys)

Name of Competition:

National Primary Schools Rope Skipping Championship 2019

Name of contributor:

Mrs Kathy Tham

Date:

4 April 2019

Names of Pupils :

4th Position Double Dutch (Senior Boys)

Ooi Y.F.

Lionel W.

Koh Y.X.

Koh W.C.

7th Position Double Under (Senior Boys)

Koh Y.X.

5th Position Individual Speed (Senior Boys)

Koh Y.X.

Anglican High School Invitational Basketball Tournament 2018


Anglican High School Invitational Basketball Tournament 2018.jpg
Anglican High School Invitational Basketball Tournament 2018_1.jpg


Outcome/Results:

Senior Girls - 1st Runner-Up

Junior Girls Champion

Name of Competition:

Anglican High School Invitational Basketball Tournament 2018

Name of contributor:

Mr Jason Goh Buan Huang

Date:

10 November 2018

Names of Pupils :

Senior Girls - 1st Runner-Up

Noureen

Ong J.J.

Annette C.

Kayley S.

Wong G.X.

Amanda L.

Regine H.

Junior Girls Champion

Ong H.X.

Charis C.

Chen J.X.

Levonne T.

Gabrielle Y.

Chow Z.N.

Harsha

Tivia T.

Daphne K.

Tan X.Y.

Han C.M.

Rina H.

Stella T.

Oh Y.X.

South Zone Primary Schools Basketball Championships 2019

South Zone Primary Schools Basketball Championships 2019.jpg
















Outcome/Results:

Senior Girls - 1st Runner-Up

Name of Competition:

South Zone Primary Schools Basketball Championships 2019

Name of contributor:

Mr Jason Goh Buan Huang

Date:

14 January 2019 – 21 February 2019

Names of Pupils :

Noureen

Ong J.J.

Annette C.

Kayley S.

Wong G.X.

Amanda L.

Regine H.

Tan H.J.

Anne M.

Laura K.

Paige C.

Cherilyn C.